• Blogg
  • Om mig
  • Galleri

Filmonsdag

13:00 17 juni 2015
  • Kultur & Nöje
Filmtips
Snabbfakta.
Titel: Kärlek Deluxe
Regissör: Kristina Kjellin
Längd: 92 min
Genre: Romatisk komedi<3
Semla Trastell är en framgångsrik författare inom genren chick-lit. Hennes böcker är älskade av många, men inte av kritikerna. Kritikerna ger hennes böcker och henne själv, värre och värre recensioner för varje bok. Efter den senaste boken får hon nog. Dels för att hennes pojkvän dumpar henne i en taxi, dels för hon har ett one night stand med en coverbasist och dels för att hon är trött på Britta. Britta är en av många kritiker som alltid sågar sönder henne och hennes böcker. Hon får nog och vänder sig till Britta som slagit vad med sin man om att få henne att skriva riktiga böcker inom ett år.
Selma är vilsen. Väldigt vilsen. Hon och basisten, som för övrigt spelas av Martin Stenmarck, träffas igen några månader senare och gillar varandras sällskap. Även fast Selma inte kan vara tillsammans med en musiker när hon ska bli framgångsrik på riktigt. Istället blir hon ihop parad med en ung författare vars senaste bok är nominerad till Augustpriset.
Jag har sett den här filmen minst tre gånger och jag har börjat gråta alla tre. Jag gråter sällan till film, enligt mig själv i alla fall, men det som Selma går igenom känner jag så väl igen mig i. Hon är vilsen och ifrågasätter om det hon gör verkligen är på riktigt. Hon skäms för att hon gillar musikern mer än hon borde. Hon är osäker.
Jag gillar Kärlek Deluxe inte bara för att det är en romantisk komedi med Martin i en av huvudrollerna, utan även för att den tar upp viktiga funderingar. Duger jag som jag är? Vem är jag? Vad vill jag? Dessa funderingar är viktiga. Oerhört viktiga.
Bild: JohannA
Merci mes amis

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

  • Liknande inlägg

    Default ThumbnailFilmonsdag Default ThumbnailFilmonsdag Default ThumbnailLove me like you do
    • Blogg
    • Om mig
    • Galleri

    Johanna

    Jag njuter av joggingturer i naturen, en bra bok i en skön fåtölj och att skapa digitalt. Jag är riktigt jäkla dö-stolt över min blogg som jag byggt upp helt själv från grunden med hjälp av HTML, CSS, PHP och jQuery.

    (Huvudbild och profilbild av Caroline Solberg.)

    Sök

    Goodreads

    2022 Reading Challenge

    2022 Reading Challenge
    Johanna has read 0 books toward her goal of 10 books.
    hide
    0 of 10 (0%)
    view books

    Kategorier

    • Foto
    • Känslor
    • Kärlek
    • Kristen tro
    • Kultur & Nöje
    • Listor
    • Löpning/Träning
    • Okategoriserade
    • Opinion
    • Pannkakor, mat eller fika
    • Paris
    • Programmering
    • Städer
    • Tankar
    • Utbildning
    • Vecko-summrering & planering

    Etiketter

    Ansgars Bibeln Bilder Bloggen Blommor Bok Boktips Böcker C-uppsats Clare Drömmar Familjen Fasta Fika Filmtips Folkis Fotboll Foto Fredag Födelsedag God mat Groda Gymnasiet Höst ICA Jobb Karlskoga folkhögskola Kyrkan Leander Martin Stenmarck Mat MELLO Minnen Musik Måndagslista Netflix Paris Photoshop planering Podd Påsk Resa Risbergska Selfie Semester Självporträtt Skola Skolan Skor Slyte Smink Snö Sommar Sommarjobb Specialintresse Springa SSU Stockholm Student studentliv Teater Tenta Tips Träna TV-serier Tåg Universitet Uppsala Utbytesstudent Veckoplanering Volleyboll Vänner Webbdesign Ångest Örebro

      Senaste inlägg

    • Juni månad – 23
    • Maj 2023
    • Midsommar 2023
    • April i bilder
    • Sökmotorsoptimering

    Arkiv

    2015
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2016
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 12
    2017
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2018
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2019
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2020
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2021
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2022
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    • 2023
      • 01
      • 02
      • 03
      • 04
      • 06
      • 07

    Bilder & Design

    Bloggen har jag byggt själv från grunden. Skriv gärna ett mejl om du är intresserad av att skaffa dig en egen hemsida, blogg eller uppdatera en du redan har.

    Jag fotar med min Canon 1200d eller min iPhone 11.

    Instagram

    Idag är det två år sedan vi bli blev man och fr Idag är det två år sedan vi bli blev man och fru Carlsson och för att fira åt vi god mat med fin utsikt över Kyrenia/Girne 😍
    Church day 🤗 Church day 🤗
    Three weeks of vacation here 😍☀️ Three weeks of vacation here 😍☀️
    Att vända 0-2 till 3-2 och avsluta 5:e set 15-5 🥳🇸🇪🏐 Vilken match! @swevolleywnt @svenskvolleyboll
    Söndamidda à la Carssons 😋 Söndamidda à la Carssons 😋
    Fredag och jag var sugen på korvstroganoff 😋 Fredag och jag var sugen på korvstroganoff 😋

    Kontakt

    Kontakta mig via sociala medier så som Facebook eller Linkedin. 

    Skriv hej till mig

    [wpforms id="2147126715" title="false" description="false"]
    © Johanna Carlsson 2017- 2023