• Blogg
  • Om mig
  • Galleri

Om jag hade två miljoner läsare

12:10 2 juli 2015
  • Tankar
GOD MORGON!
Nej!
Vänta.
FEL.
BON MATIN! ska det ju vara. Ler åt datorn och det faktum att ingen annan än jag själv tycker det är kul med versaler och utropstecken.
I alla fall. När jag åt frukost imorse läste jag på baksidan av yoghurtförpackningen där det stod att varje baksida läses av omkring två miljoner. Då började jag fundera på vad en skulle skriva om en visste att det lästes av två miljoner. Tankar som ”Tänk om min blogg skulle ha två miljoner läsare?! istället för de tre tappra läsarna som hittar hit även när jag inte delar länkar på facebook” kom upp i mitt huvud.
Svaret jag kom fram till är att jag inte skulle ändra på vad jag skriver. Jag skulle definitivt korrekturläsa alla inlägg minst tre gånger eller så, vilket jag slarvar med nu. Möjligtvis att jag skulle organisera upp inläggsteman och uppdatera mer regelbundet. Men annars tror jag att jag skulle skriva om exakt samma saker för det jag skriver om här är saker som jag VILL skriva om.
Nog om det.

Bilden är tagen för snart två år sedan och så mycket adrenalin har jag inte haft i kroppen sedan dess. Det här är Nilla Fischer, mittback i landslaget. Senare i dag eller möjligtvis imorgon kommer det ett fördjupande inlägg om just damfotboll och en summering av VM i Kanada. Varför? Jo, för att jag vill skriva om det.

Merci mes amis

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

  • Liknande inlägg

    No related posts.

    • Blogg
    • Om mig
    • Galleri

    Johanna

    Jag njuter av joggingturer i naturen, en bra bok i en skön fåtölj och att skapa digitalt. Jag är riktigt jäkla dö-stolt över min blogg som jag byggt upp helt själv från grunden med hjälp av HTML, CSS, PHP och jQuery.

    (Huvudbild och profilbild av Caroline Solberg.)

    Sök

    Goodreads

    2022 Reading Challenge

    2022 Reading Challenge
    Johanna has read 0 books toward her goal of 10 books.
    hide
    0 of 10 (0%)
    view books

    Kategorier

    • Foto
    • Känslor
    • Kärlek
    • Kristen tro
    • Kultur & Nöje
    • Listor
    • Löpning/Träning
    • Okategoriserade
    • Opinion
    • Pannkakor, mat eller fika
    • Paris
    • Programmering
    • Städer
    • Tankar
    • Utbildning
    • Vecko-summrering & planering

    Etiketter

    Ansgars Bibeln Bilder Bloggen Blommor Bok Boktips Böcker C-uppsats Clare Drömmar Familjen Fasta Fika Filmtips Folkis Fotboll Foto Fredag Födelsedag God mat Groda Gymnasiet Höst ICA Jobb Karlskoga folkhögskola Kyrkan Leander Lötenkyrkan Martin Stenmarck Mat MELLO Mellogrodan Minnen Musik Måndagslista Netflix Paris Photoshop planering Påsk Resa Risbergska Selfie Semester Självporträtt Skola Skolan Skor Slyte Snö Sommar Sommarjobb Specialintresse Springa SSU Stockholm Student studentliv Teater Tenta Tips Träna TV-serier Tåg Universitet Uppsala Utbytesstudent Veckoplanering Volleyboll Vänner Webbdesign Ångest Örebro

      Senaste inlägg

    • Ljus i novembermörkret
    • Tick tack, klockor och sånt
    • Juni månad – 23
    • Maj 2023
    • Midsommar 2023

    Arkiv

    2015
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2016
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 12
    2017
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2018
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2019
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2020
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2021
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2022
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    • 2023
      • 01
      • 02
      • 03
      • 04
      • 06
      • 07
      • 10
      • 11

    Bilder & Design

    Bloggen har jag byggt själv från grunden. Skriv gärna ett mejl om du är intresserad av att skaffa dig en egen hemsida, blogg eller uppdatera en du redan har.

    Jag fotar med min Canon 1200d eller min iPhone 11.

    Instagram

    Idag är det två år sedan vi bli blev man och fr Idag är det två år sedan vi bli blev man och fru Carlsson och för att fira åt vi god mat med fin utsikt över Kyrenia/Girne 😍
    Church day 🤗 Church day 🤗
    Three weeks of vacation here 😍☀️ Three weeks of vacation here 😍☀️
    Att vända 0-2 till 3-2 och avsluta 5:e set 15-5 🥳🇸🇪🏐 Vilken match! @swevolleywnt @svenskvolleyboll
    Söndamidda à la Carssons 😋 Söndamidda à la Carssons 😋
    Fredag och jag var sugen på korvstroganoff 😋 Fredag och jag var sugen på korvstroganoff 😋

    Kontakt

    Kontakta mig via sociala medier så som Facebook eller Linkedin. 

    Skriv hej till mig

    [wpforms id="2147126715" title="false" description="false"]
    © Johanna Carlsson 2017- 2023