• Blogg
  • Om mig
  • Galleri
  • Portfolio

En vecka

20:50 6 september 2015
  • Kristen tro
En vecka själv i Uppsala är nu snart över. Det har varit en vecka med tårar och skratt, nya människor och möten. En vecka som jag aldrig trodde jag skulle klara av när jag stod där på busstationen och såg Leander kliva på bussen. 
 
Idag har varit på två gudtjänster, en i Korskyrkan och en i Mikaelskyrkan. I och med att jag läser teologi & församlingsspåret kommer jag att ha praktik i en av tre församlingar. Den första är Lötenkyrkan som ligger i samma byggnad som skolan. Det är en sammarbetskyrka mellan EFS och Svenska Kyrkan som Sörbykyrkan är i Örebro. Den andra är Korskyrkan som ligger kanske 10 minuter härifrån med cykel. Det är en frikyrka, baptisterna enligt EFKs hemsida. Den tredje och sista är Mikaelskyrkan som är en EFS-församling. Den ligger längst bort, enligt min uppfattning men närmast stan. 
 
Innan jag kom hit till Uppsala var jag helt säker på att jag skulle fortsätta att vara konfa-ledare i Lötenkyrkan. Efter att varit i de olika församlingarna, (jag var i Löten förra söndagen), vet jag inte alls vilken jag ska välja. Det skulle vara jätteroligt att vara konfa-ledare men jag känner samtidigt att det här året ska handla om utmaning. I Mikaelkyrkan kände jag mig som mest hemma då det påminde mig om lovsångskvällarna i Sörbykyrkan. Samtidigt vill jag utmana mig själv och bevisa att Frikyrkor inte är farliga vilket Svenska Kyrkan tror. Frågan är bara om det blir en för stor utmaning som jobbet blev. 
 
Sitter i en grön fotölj/stol liknande möbel och skriver samtidigt som jag lyssnar på Kari Jobes lovsånger på Spotify. 
 
Jag vill att den församling som jag kommer ha pratik i ska kännas som hemma. Vi skulle bestämma oss till imorgon så jag får fortsätta fundera. 
 
Nej. Nu ska jag gå väktarrundan vilket går ut på att gå rund och kolla så att alla dörrar och fönster är stängda på skolan. 
 
Merci mes amis och jag orkar ärligt inte kontrolera stavfelen i Word. 
  • Anna 7 september, 2015 00:13

    Hejja Johanna! 🙂 Kul att se dig idag och kul att höra att du gillar Mikaelskyrkan! 🙂 Jag tror på Korskyrkan eller Mikaelskyrkan, för Löten blir nog som sagt ingen utmaning (om du inte väljer en aktivitet som du inte varit med på tidigare).
    Vill bara påpeka att inte alla församlingar i Sv Kyrkan är anti-frikyrka, det finns br ekumeniska samarbeten på många orter! 🙂 Men jag förstår vad du menar;)
    Hoppas att du lyckas bestämma dig 😀

  • Lämna ett svar Avbryt svar

    Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

    Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

  • Liknande inlägg

    No related posts.

    • Blogg
    • Om mig
    • Galleri
    • Portfolio

    Johanna

    Jag njuter av joggingturer i naturen, en bra bok i en skön fåtölj och att skapa digitalt. Jag är riktigt jäkla dö-stolt över min blogg som jag byggt upp helt själv från grunden med hjälp av HTML, CSS, PHP och jQuery.

    (Huvudbild och profilbild av Caroline Solberg.)

    Sök

    Goodreads

    2022 Reading Challenge

    2022 Reading Challenge
    Johanna has read 0 books toward her goal of 10 books.
    hide
    0 of 10 (0%)
    view books

    Kategorier

    • Foto
    • Känslor
    • Kärlek
    • Kristen tro
    • Kultur & Nöje
    • Listor
    • Löpning/Träning
    • Opinion
    • Pannkakor, mat eller fika
    • Paris
    • Programmering
    • Städer
    • Tankar
    • Utbildning
    • Vecko-summrering & planering

    Etiketter

    Ansgars Bibeln Bilder Bloggen Bok Boktips Böcker C-uppsats Clare Drömmar Familjen Fasta Fika Filmtips Folkis Fotboll Foto Födelsedag God mat Groda Gymnasiet Höst ICA Jobb Karlskoga folkhögskola Kyrkan Leander Martin Stenmarck Mat MELLO Mellogrodan Minnen Musik Måndagslista Netflix Pannkakor Paris Photoshop planering Podd Pojkvän Påsk Resa Risbergska Selfie Självporträtt Skola Skolan Skor Slyte Smink Snö Sommar Sommarjobb Specialintresse Springa SSU Student studentliv Teater Tenta Tips Träna Träning TV-serier Tåg Universitet Uppsala Utbytesstudent Veckoplanering Volleyboll Vänner Webbdesign Ångest Örebro

      Senaste inlägg

    • Vecka 19 – 2022
    • Vecka 18 – 2022
    • Vecka 17 – 2022
    • GULD!
    • Vecka 16 – 2022

    Arkiv

    2015
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2016
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 12
    2017
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2018
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2019
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2020
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2021
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    • 2022
      • 01
      • 02
      • 03
      • 04
      • 05

    Bilder & Design

    Bloggen har jag byggt själv från grunden. Skriv gärna ett mail om du är intresserad av att skaffa dig en egen hemsida, blogg eller uppdatera en du redan har.

    Jag fotar med min Canon 1200d eller min iPhone 6S.

    Instagram

    Möms som det heter på värmländska 😋😋😋 Möms som det heter på värmländska 😋😋😋 #friyay #zeinaskitchen #vegetarian
    Kristus är uppstånden! Glad påsk ✝️💛🐣 Kristus är uppstånden! Glad påsk ✝️💛🐣 Christ is risen! Happy Easter! Joyeuses Pâques!
    Uppsala är rätt fint ändå 🤩 #visituppsala # Uppsala är rätt fint ändå 🤩 #visituppsala #church #chathedral
    Det här är Esther, @feministpastorn och ikväll Det här är Esther, @feministpastorn och ikväll har jag lyssnat på en föreläsning om mångfaldens Gud anordnat av @universitetskyrkan_uppsala. Tack för en fin och viktig kväll.
    Igår var det @svt_pasparet -kväll på #ansgars m Igår var det @svt_pasparet -kväll på #ansgars med ett riktigt bra husband. Tack klubbverket och alla inblandade 🤩
    Värmland bjuder på sol och god mat 🥰 // Sun a Värmland bjuder på sol och god mat 🥰 // Sun and good food 🥰

    Kontakt

    Maila mig på johanna@karinjohannamaria.se eller kontakta mig via sociala medier så som Facebook eller Linkedin. Tassen går till min portfolio som också finns länkad i menyn. 

    Skriv hej till mig

    [wpforms id="2147126715" title="false" description="false"]
    © Johanna Carlsson 2017- 2022