• Blogg
  • Om mig
  • Galleri
  • Portfolio

Jag är tillbaka – med en måndagslista

15:38 23 maj 2016
  • Listor
ICA Kärlek Måndagslista Skolan
Nu är mitt längsta blogguppehåll slut och livet är väl som det ska, det vill säga helt upp och ner. Under dessa veckor har jag slutat bibelskolan i Uppsala och flyttat hem till Vålberg, Karlstad, Värmland igen. Leander kom till Uppsala den 6 maj och hjälpte med att flytta och åkte tillbaka till England i onsdags den 18 maj. I nästan två veckor fick vi vara tillsammans och bäst var att få fira vår 2,5 årsdag den 10 maj. 
 
Det är så otroligt mycket som har hänt dessa veckor som jag inte har skrivit något här på bloggen, så lättaste sättet är att sammanfatta händelserna med en lista.  
 

 

10 minnesvärda händelser under maj – både bra och dåliga
 
  • Sluta bibelskolan med sommarvärme den 4 maj 
 
Min fina, fantastiskt underbara klass – Johannelunds bibelskola 15/16 
 
  • Få krama om Leander, somna och vakna bredvid honom 
  • Provjobba på ICA Klingan i Grums 
  • Säga hejdå till Leander och veta att nästa gång jag ser honom är i mitten av augusti 
  • Missa mitt tåg precis efter Leanders tåg åkt mot flygplatsen 
  • Flytta från Uppsala 
  • Fira 2,5 årsdagen inne i Karlstad med mat på en god restaurang 
 
Penn Oriental (om jag minns rätt). Otroligt gott med cider till
 
 
 
 
Min Leander på vår 2,5 årsdag
 
 
 
  • Se teatern Kosmos med Leander exakt 8 minuter efter att hans tåg kom in i Uppsala 
  • Dricka Oboy med lite kaffepulver i 
  • Fira alla pingstgudstjänster tillsammans med Leander i hans hemförsamling, Viby 
 
Merci mes amis 

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

  • Liknande inlägg

    Default ThumbnailVecka 7 Default ThumbnailJag gillar att titta på högklackade-skor Default ThumbnailChoklad är det bästa mot PMS
    • Blogg
    • Om mig
    • Galleri
    • Portfolio

    Johanna

    Jag njuter av joggingturer i naturen, en bra bok i en skön fåtölj och att skapa digitalt. Jag är riktigt jäkla dö-stolt över min blogg som jag byggt upp helt själv från grunden med hjälp av HTML, CSS, PHP och jQuery.

    (Huvudbild och profilbild av Caroline Solberg.)

    Sök

    Goodreads

    2022 Reading Challenge

    2022 Reading Challenge
    Johanna has read 0 books toward her goal of 10 books.
    hide
    0 of 10 (0%)
    view books

    Kategorier

    • Foto
    • Känslor
    • Kärlek
    • Kristen tro
    • Kultur & Nöje
    • Listor
    • Löpning/Träning
    • Opinion
    • Pannkakor, mat eller fika
    • Paris
    • Programmering
    • Städer
    • Tankar
    • Utbildning
    • Vecko-summrering & planering

    Etiketter

    Ansgars Bibeln Bilder Bloggen Bok Boktips Böcker C-uppsats Clare Drömmar Familjen Fasta Fika Filmtips Folkis Fotboll Foto Födelsedag God mat Groda Gymnasiet Höst ICA Jobb Karlskoga folkhögskola Kyrkan Leander Martin Stenmarck Mat MELLO Mellogrodan Minnen Musik Måndagslista Netflix Pannkakor Paris Photoshop planering Podd Pojkvän Påsk Resa Risbergska Selfie Självporträtt Skola Skolan Skor Slyte Smink Snö Sommar Sommarjobb Specialintresse Springa SSU Student studentliv Teater Tenta Tips Träna Träning TV-serier Tåg Universitet Uppsala Utbytesstudent Veckoplanering Volleyboll Vänner Webbdesign Ångest Örebro

      Senaste inlägg

    • Vecka 20 -2022
    • Vecka 19 – 2022
    • Vecka 18 – 2022
    • Vecka 17 – 2022
    • GULD!

    Arkiv

    2015
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2016
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 12
    2017
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2018
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2019
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2020
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2021
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    • 2022
      • 01
      • 02
      • 03
      • 04
      • 05

    Bilder & Design

    Bloggen har jag byggt själv från grunden. Skriv gärna ett mail om du är intresserad av att skaffa dig en egen hemsida, blogg eller uppdatera en du redan har.

    Jag fotar med min Canon 1200d eller min iPhone 6S.

    Instagram

    Möms som det heter på värmländska 😋😋😋 Möms som det heter på värmländska 😋😋😋 #friyay #zeinaskitchen #vegetarian
    Kristus är uppstånden! Glad påsk ✝️💛🐣 Kristus är uppstånden! Glad påsk ✝️💛🐣 Christ is risen! Happy Easter! Joyeuses Pâques!
    Uppsala är rätt fint ändå 🤩 #visituppsala # Uppsala är rätt fint ändå 🤩 #visituppsala #church #chathedral
    Det här är Esther, @feministpastorn och ikväll Det här är Esther, @feministpastorn och ikväll har jag lyssnat på en föreläsning om mångfaldens Gud anordnat av @universitetskyrkan_uppsala. Tack för en fin och viktig kväll.
    Igår var det @svt_pasparet -kväll på #ansgars m Igår var det @svt_pasparet -kväll på #ansgars med ett riktigt bra husband. Tack klubbverket och alla inblandade 🤩
    Värmland bjuder på sol och god mat 🥰 // Sun a Värmland bjuder på sol och god mat 🥰 // Sun and good food 🥰

    Kontakt

    Maila mig på johanna@karinjohannamaria.se eller kontakta mig via sociala medier så som Facebook eller Linkedin. Tassen går till min portfolio som också finns länkad i menyn. 

    Skriv hej till mig

    [wpforms id="2147126715" title="false" description="false"]
    © Johanna Carlsson 2017- 2022