• Blogg
  • Om mig
  • Galleri

Vecka 8

22:39 26 februari 2017
  • Vecko-summrering & planering
Espresso House Gudstjänst Skor Springa SSU
Glad och gladare
 
 
Övernattning i SSU-lokalen 
 
 
Första gången som jag spelade Ticket to Ride till klockan 24.00
 
 
 
 
1. Mina favoritskor gick sönder och läckte in vatten
2. Påväg mot affären med jättemycket PMS
 
 
 
 Jag var på Bergik och köpte solglasögon men solen hade gått i moln när jag kom ut ur affären. Actic var på plats och visade en träningsform. Jag kan inte förstå hur människor kan få sin kropp att röra sig på ett sånt sätt. 
 
 
 
 Samma dag fikade/lunchade jag på Espresso House. Deras Södertea är otroligt gott! 
 
 
 Gudstjänst i Nors kyrka 
 
 
Saker jag har tänkt på: 
 
  • Jag ogillar PMS. Som tur är har jag bara mens var tredje månad nu just för att minska mina PMS-besvär. Men det är en sak jag fortarande inte vet. Vad är egentligen PMS? Jag vet att det har med hormoner att göra men jag vill veta mer. Vilka hormoner? Ökar de? Sjunker de? Tanken slog mig också att jag inte ens har koll på hur p-piller fungerar rent biologiskt och kemiskt. Den som vet får gärna skriva några rader. 
  • Det här kan ha varit mitt sista sportlov. Den tanken har jag tänkt varje år i tre års tid nu men man vet aldrig. Till hösten vill jag ha praktik för att se hur det faktiskt fungerar på arbetsplatser. Jag har tröttnad på att sitta still, lyssna på lärare och titta på en projektorduk. Jag vill ut och se mig omkring. 
  •  Fastan börjar på onsdag och jag vill dra ner på mitt mobilanvändande. Det jag inte vet är hur jag ska göra. Jag använder min mobil väldigt mycket idag och skulle bli knäpp om jag gick från 100 till 0. Jag behöver tänka ut en nedtrappningsplan till på onsdag. Fortsättning följer… 
 
Minns ni att jag skrev några rader om att jag inte ville bli förskyld? Jag vaknade med ont i halsen i morse och hoppas verkligen på att det blir en lätt förskylning. Egentligen får jag skylla mig själv för jag åt samma mat som min förskylda lillebror. Trodde inte en pizzakant skulle kunna göra mig sjuk. Känns så otroligt typsiskt med tanke på att jag haft ett helt lov på mig att bli sjuk. 
 
 

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

  • Liknande inlägg

    No related posts.

    • Blogg
    • Om mig
    • Galleri

    Johanna

    Jag njuter av joggingturer i naturen, en bra bok i en skön fåtölj och att skapa digitalt. Jag är riktigt jäkla dö-stolt över min blogg som jag byggt upp helt själv från grunden med hjälp av HTML, CSS, PHP och jQuery.

    (Huvudbild och profilbild av Caroline Solberg.)

    Sök

    Goodreads

    2022 Reading Challenge

    2022 Reading Challenge
    Johanna has read 0 books toward her goal of 10 books.
    hide
    0 of 10 (0%)
    view books

    Kategorier

    • Foto
    • Känslor
    • Kärlek
    • Kristen tro
    • Kultur & Nöje
    • Listor
    • Löpning/Träning
    • Okategoriserade
    • Opinion
    • Pannkakor, mat eller fika
    • Paris
    • Programmering
    • Städer
    • Tankar
    • Utbildning
    • Vecko-summrering & planering

    Etiketter

    Ansgars Bibeln Bilder Bloggen Blommor Bok Boktips Böcker C-uppsats Clare Drömmar Familjen Fasta Fika Filmtips Folkis Fotboll Foto Fredag Födelsedag God mat Groda Gymnasiet Höst ICA Jobb Karlskoga folkhögskola Kyrkan Leander Martin Stenmarck Mat MELLO Minnen Musik Måndagslista Netflix Paris Photoshop planering Podd Påsk Resa Risbergska Selfie Semester Självporträtt Skola Skolan Skor Slyte Smink Snö Sommar Sommarjobb Specialintresse Springa SSU Stockholm Student studentliv Teater Tenta Tips Träna TV-serier Tåg Universitet Uppsala Utbytesstudent Veckoplanering Volleyboll Vänner Webbdesign Ångest Örebro

      Senaste inlägg

    • Juni månad – 23
    • Maj 2023
    • Midsommar 2023
    • April i bilder
    • Sökmotorsoptimering

    Arkiv

    2015
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2016
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 12
    2017
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2018
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2019
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2020
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2021
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2022
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    • 2023
      • 01
      • 02
      • 03
      • 04
      • 06
      • 07

    Bilder & Design

    Bloggen har jag byggt själv från grunden. Skriv gärna ett mejl om du är intresserad av att skaffa dig en egen hemsida, blogg eller uppdatera en du redan har.

    Jag fotar med min Canon 1200d eller min iPhone 11.

    Instagram

    Idag är det två år sedan vi bli blev man och fr Idag är det två år sedan vi bli blev man och fru Carlsson och för att fira åt vi god mat med fin utsikt över Kyrenia/Girne 😍
    Church day 🤗 Church day 🤗
    Three weeks of vacation here 😍☀️ Three weeks of vacation here 😍☀️
    Att vända 0-2 till 3-2 och avsluta 5:e set 15-5 🥳🇸🇪🏐 Vilken match! @swevolleywnt @svenskvolleyboll
    Söndamidda à la Carssons 😋 Söndamidda à la Carssons 😋
    Fredag och jag var sugen på korvstroganoff 😋 Fredag och jag var sugen på korvstroganoff 😋

    Kontakt

    Kontakta mig via sociala medier så som Facebook eller Linkedin. 

    Skriv hej till mig

    [wpforms id="2147126715" title="false" description="false"]
    © Johanna Carlsson 2017- 2023