Om två veckor och två dagar ska jag äntligen få se Martin Stenmarck igen. Nu under våren åker han runt med sin provföreställning inför hösten som vad jag tror bara kommer spelas i Stockholm. Biljetterna släpptes redan i november förra året men idag har jag köpt en till mig och en till mamma. Det känns lite tragiskt att som 20-åring gå och se ens absoluta favoritartist men ja, jag är rätt ensam bland jämnåriga att gilla Martin Stenmarck.
De bästa platserna var redan köpta, så klart, men om jag skulle bli missnöjd kommer han till Karlstad den 21 april. Funderar på att köpa en biljett dit också mest bara för att han är så galet bra. Men ja, jag vet inte riktigt.
Om lite mer än en timma drar skolans fotbollsturnering igång och jag gör mitt bästa för att inte tänka på hur trött jag kommer att bli. Det jobbiga med att ha spelat fotboll i flera år är att man tror sig vara lika bra som när man slutade spela. Så är inte fallet. Men jag är peppad. Som ordförande av Skol IF är jag glad över att vi har en idrottshall. Sista året på gymnasiet sa vår idrottslärare att det här troligtvis är de sista idrottslektionerna i våra liv. Hehe. Jag har idrott både i år och förra året. Folkhögskola är underbart helt enkelt.
Förstår att du gillar Martin Stenmarck, han är otroligt bra! Kul att du ska se hans provföreställning i höst 😀