• Blogg
  • Om mig
  • Galleri

Rocka sockorna 21/3

22:02 21 mars 2018
  • Tankar
Downs syndrom Godis Volleyboll

Rocka sockorna!

 

-Måste du le så mycket hela tiden? Svar: JA 😀

 

Linda servar och Örebro vinner senare matchen med 3-0 i sett mot gästerna Gislaved.

 

Bevis på att jag har bra godissmak. Burken närmast plockade jag 🙂

 

Idag är det internationella dagen för Downs Syndrom, mer känt under namnet Rocka sockorna här i Sverige. Dagen till ära valde jag en randig tåstrumpa och en helblå som dessutom är mycket längre. Även vissa av volleybollspelarna rockade sockor i dag på planen. Kul och ett väldigt viktigt budskap att alla är lika mycket värda oavsett kromson-antal.

 

Innan Sofia och pappa kom och hämtade upp mig hade vi gemensam städning men i och med att vi har väldigt hög lägsta standard när det gäller städning så behövde inte städa lika mycket. I stället köpte faddrarna godis till oss som många åt framför en film medan jag var i väg till Örebro. Faddrarna hade glömt bort godiset när de kom först men som tur var erbjöd sig en av faddrarna att åka iväg och köpa godis och då följde jag och Katrin med. Katrin plockade en burk och jag den andra. Gott!

 

Nu ska jag se ett avsnitt av Karina Berg och Christin Meltzers serie innan jag somnar. Godnatt 🙂

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

  • Liknande inlägg

    9 SM-guld på 10 år
    • Blogg
    • Om mig
    • Galleri

    Johanna

    Jag njuter av joggingturer i naturen, en bra bok i en skön fåtölj och att skapa digitalt. Jag är riktigt jäkla dö-stolt över min blogg som jag byggt upp helt själv från grunden med hjälp av HTML, CSS, PHP och jQuery.

    (Huvudbild och profilbild av Caroline Solberg.)

    Sök

    Goodreads

    2022 Reading Challenge

    2022 Reading Challenge
    Johanna has read 0 books toward her goal of 10 books.
    hide
    0 of 10 (0%)
    view books

    Kategorier

    • Foto
    • Känslor
    • Kärlek
    • Kristen tro
    • Kultur & Nöje
    • Listor
    • Löpning/Träning
    • Okategoriserade
    • Opinion
    • Pannkakor, mat eller fika
    • Paris
    • Programmering
    • Städer
    • Tankar
    • Utbildning
    • Vecko-summrering & planering

    Etiketter

    Ansgars Bibeln Bilder Bloggen Bok Boktips Böcker C-uppsats Clare Drömmar Familjen Fasta Fika Filmtips Folkis Fotboll Foto Fredag Födelsedag Groda Gymnasiet Höst ICA Jobb Karlskoga folkhögskola Kyrkan Leander Martin Stenmarck Mat MELLO Mellogrodan Minnen Musik Måndagslista Netflix Pannkakor Paris Photoshop planering Podd Pojkvän Resa Risbergska Selfie Semester Självporträtt Skola Skolan Skor Slyte Snö Sommar Sommarjobb Specialintresse Springa SSU Stockholm Student studentliv Teater Tenta Tips Träna Träning TV-serier Tåg Universitet Uppsala Utbytesstudent Veckoplanering Volleyboll Vänner Webbdesign Ångest Örebro

      Senaste inlägg

    • Februari i bilder
    • Julmarknader i Salzburg
    • Favoritbok av favoritförfattare
    • Utsikt
    • Skoj på gång

    Arkiv

    2015
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2016
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 12
    2017
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2018
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2019
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2020
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2021
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    2022
    • 01
    • 02
    • 03
    • 04
    • 05
    • 06
    • 07
    • 08
    • 09
    • 10
    • 11
    • 12
    • 2023
      • 01
      • 02
      • 03

    Bilder & Design

    Bloggen har jag byggt själv från grunden. Skriv gärna ett mejl om du är intresserad av att skaffa dig en egen hemsida, blogg eller uppdatera en du redan har.

    Jag fotar med min Canon 1200d eller min iPhone 11.

    Instagram

    Lördagsäventyr 😃 Lördagsäventyr 😃
    Vilken dag det blev 😍 Vilken dag det blev 😍
    We call it Semla 😋 #fettisdagen We call it Semla 😋 #fettisdagen
    10-12 februari 2023 🥰 Domkyrka, pain au chocola 10-12 februari 2023 🥰 Domkyrka, pain au chocolat, en utläst bok, konst av  @stinawollter och Mello.
    Ikväll har jag spelat boule och ätit tre rätter Ikväll har jag spelat boule och ätit tre rätters efter jobbet. #nexertechtalent #trainee
    Nu är du diakon @vilmarydstedt och jag är så gl Nu är du diakon @vilmarydstedt och jag är så glad över att jag och Leander fick vara med 💚💚💚

    Kontakt

    Maila mig på johannalcarlsson@outlook.com eller kontakta mig via sociala medier så som Facebook eller Linkedin. 

    Skriv hej till mig

    [wpforms id="2147126715" title="false" description="false"]
    © Johanna Carlsson 2017- 2023