Strandad*
Tågresa hem till Uppsala med Alice och Biancas podd. Plugg i sociala medier-kursen innan föreläsningen i franska.
Plugg, plugg och mer plugg i både franska och sociala medier. Möte med min mentor kl. 13 för att planera veckan. Hemmakväll med Leander. En vecka kvar till min födelsedag 🙌
Studier, studier och ja, studier. Det är en vecka kvar till nästa test i SM-kursen och jag har två böcker att läsa ut tills dess. På kvällen ska jag över till Anna för att umgås och äta mat.
Plugg och tvättid på morgonen. På kvällen ska jag och Nils se Episode II av Star Wars. Längtar!
Möte med studenthälsan på förmiddagen och jobb på eftermiddagen/kvällen.
Jobb 08.00-17.00 hela helgen.
3 år sedan
Förra veckan hade jag jättemycket franska och läste ut den boken vi har läst nämligen, L’étranger av Albert Camus. Den är läsvärd men mycket filosofisk och svårsmält.
Mina bröder fyllde år den 10:e vilket jag kom på först efter jobbet och då var det försent att ringa till dem. Mamma fyllde år den 12:e och närmaste släkten på mammas sida var där för att fira henne. Riktigt mysig kväll. Måste bara nämna en sak som jag aldrig tidigare har varit med när det gäller tåg och Stockholm. Tåget från Uppsala stannade på samma plattform som Karlstad-tåget skulle avgå ifrån så jag behövde inte gå in genom centralen. Har det hänt er någon gång?
Igår kväll hade jag typisk söndagsångest och framtidsångest. Jag ville inte åka tillbaka till Uppsala, inte fortsätta plugga, inte jobba och så vidare. Ringde tillsist Ida och gick på en 50 minuters promenad vilket var så skönt. Inte ofta jag gillar att gå men jag mådde mycket bättre efter att jag kom hem.
Nu ska jag gå och lägga mig. Godnatt 😴
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.
Lämna ett svar