I somras hade jag bestämt mig för att få en solbränna och därför ägnade jag mer tid än vad jag har gjort på att sola. När jag solade lyssnade jag antingen på poddar eller så läste jag bok. Här nedanför tänkte jag skriva lite om dom 4 böckerna som jag har läst i sommar.
Denna bok lånade jag på biblioteket så därför har jag ingen bättre bild på omslaget.
”En bok om självhat, att vara tjock, om utmattning och kroppsaktivism. Så viktigt men så svårt” – ur min läsdagbok.
Linda-Maria följer jag på sociala medier och därför visste jag vissa av sakerna som togs upp i boken men jag är ändå väldigt glad över att jag läste den. Jag blev nämligen väldigt berörd av boken och började ifrågasätta mitt eget tänka till min kropp. För även fast jag alltid har kunnat hitta kläder i vanliga affärer så ogillar jag ibland hur min kropp ser ut.
Till alla som någon gång tänkt en negativ tanke som sin kropp rekommenderar jag varmt denna bok oavsett ålder.
Den här har stått ett tag i bokhyllan men i slutet av juli bestämde jag mig för att börja läsa den. För två år sedan såg jag filmatiseringen av den. Love, Simon.
”Simon mejlar med en kille som kallar sig Blue och börjar bli kär. Trots att dom aldrig har träffats. En bok om kärlek vänskap och oreo-kakor. ”- ur min läsdagbok.
Boken var väldigt lättsam och lättläst och den påminde mig om tonårstidens alla känslor. När jag väl hade börjat läsa var det svårt att sluta tack vare dom korta kapitlen.
Boken är en fristående uppföljare till Simon vs… och min favorit av dom två. Inte bara för att jag kände till handlingen i Simon vs… utan för att jag älskade Leah som karaktär.
Den här boken tog jag med från mamma där den har stått i min bokhylla i evigheter. Jag fick den i present av Ida och trots att deckare aldrig har varit en favoritgenre har jag inte kunnat göra mig av med den.
Det var helgen när värmen kom tillbaka, Leander var borta, Frida var också borta och jag hade läst ut boken om Leah. Tänkte att om jag ska läsa den så måste det ske nu.
Och alltså. Jag fastnade direkt. Jag blev helt uppslukad och älskade både handlingen och formen. Kapitlen var korta och slutade alltid när det var som mest spännande. Helt omöjligt att sluta läsa. Just att det var omöjligt att sluta läsa gjorde att jag brände mig riktigt rejält. Som tur var gjorde det aldrig ont men, röd var jag.
Efter 76 timmar var den utläst och jag helt skärrad för att den var så spännande. Då var det svårt att somna faktist.
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.
Lämna ett svar