Vem trodde att även påsken 2021 skulle behöva firas utan folk i kyrkan och utan firande med familjen? Att följa påsken storartade mässor via Youtube hoppas jag verkligen att jag slipper nästa år. Trots omständigheterna så blev det en fin påsk. Leander var i kyrkan hela långfredagen medan jag plockade ordning här hemma. Bland annat blev det några vändor ner till förrådet.
På påskafton var den den årliga städdagen i kyrkan. Varje år så städas kyrkan och görs fin inför påsknattsmässan, påskdagen och annandagen. Jag putsade fönsterna inne i kyrkan och även på utsidan. Det var väldigt behövligt för vattnet blev svart av all rökelse som fastnat. Som tack till oss som städade bjöd Ansgars på pizza och wow. Den här gången beställdes det napolitansk pizza och det var nog den godaste pizzan jag har ätit. Restaurangen heter Paesano. Jag åt en calzone med salami och ricottaost. På pizzan var det också parmesanost
På påskdagen åt jag och Leander silllunch och lax till kvällen. Laxrätten har jag döpt till farmors lyx-lax för det är bland annat räkor och räkost i. Supergott var det. Speciellt i och med att vi hade fastat från kött. På eftermiddagen åt vi kladdkaka med glass till och spelade tvspel. Tror jag i alla fall. På annandagen vet jag att vi spelade tvspel. Kort och gått så har det varit en bra början på påsken.
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.
Lämna ett svar