Igår flyttade jag till Paris. I ca 6 månader kommer jag bo och studera här som utbytesstudent. Universitetet heter EPITA och jag bor ca 30 min därifrån. Rue d’Lion, Virty-Sur-Sein.
Igår landade jag 13.45 i ett sommarvarmt Paris. Jag hade förväntat mig en passkontroll men det var bara att gå mot bagagebanden och sedan försöka hitta vart jag skulle bli upphämtad. Superhungrig som jag var, följde jag strömmen och var på väg mot tågen innan jag insåg att jag var vilse. Totalt tror jag att jag gick runt i en timma på flygplatsen innan jag och en väldigt hjälpsam man hittade min chaufför. Han skulle plocka upp en till student så jag kom fram till mitt rum först på kvällen.
Resten av kvällen ägnade jag åt att packa upp och försöka hantera alla nya intryck. Trots att jag var jättetrött så sov jag rätt dåligt. Min säng är väldigt hård och det var väldigt varmt till en början. På morgonen hade det blivit kallt så då frös jag nästan.
Idag har jag handlat lite mat så att jag kunnat äta frukost och mat. Det har blivit pasta både till lunch och kvällsmat men med lite variation. Till lunch blev det pastaskruvar och till kvällsmat spagetti. Till frukost åt jag grekisk yoghurt och flingor. Helt okej gott men jag måste hitta på något annat när yoghurten tar slut.
Men hur mår du då Johanna? Hur känns det? Helt ärligt? Jag har pendlat mellan att må helt okej och ångest-gråtit. Så fort jag tänker på Leander börjar jag gråta och att laga mat har varit superjobbigt. Köket är inte alls lika strukturerat som jag hade önskat. Förändringar är väldigt jobba så jag vet att den här perioden går över.
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.
No related posts.
Åh vad spännande med ett helt nytt äventyr!
Jag förstår att det känns tufft nu i början. Jag minns hur det kändes att irra kring på flygplats, träffa nya människor man plötsligt ska bo med etc. Men tänk vad du kommer att lära dig, och växa. Jag avundas dig!
Var stark och hör av dig om jag kan hjälpa till med något.
Mvh,
Christopher Robin
Campus France Sverige