Förra veckan såg jag ESC för första gången på flera år. Förra året var vi iväg till Viby, året innan det var det inställt och 2019 minns jag faktiskt inte ens om jag såg det. Därför kände jag mig nästan lite ovan till en början men efter första semifinalen, kom jag ihåg varför jag gillar ESC.
Tävligen startades för att ena Europa efter andra världskriget och i år blev det så tydligt att se det. Alla länder visade sin kärlek till Ukraina och det var så fint att se tyckte jag. Eurovision är fest, paljetter och glitter men rymmer också allvar, samhällskritik och missnöje.
En av mina absoluta favoriter var Serbien:
Det lilla jag vet om låten är att den kritiserar skönhet och sjukvård men wow vilket nummer.
Frankrikes låt gillade jag inte alls tyvärr men Finland och Storbritannien levererade. Levererade tyckte jag också pojkbandet från LPS från Slovakien.
Det ska bli väldigt intressant att se vad som händer nästa år. Jag tror ESC inte kommer kunna hållas i Ukraina utan att landet arrangerar tävlingen i ett annat land. Frågan är bara var.
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.
Lämna ett svar